Základy

Hardware a software

Tyto pojmy dnes znají už děti v prvním stupni základní školy, ale pro jistotu:

  • Hardware = fyzické „železo“. Je to pojmenování pro to, čeho se můžete reálně dotknout. Počítač, procesor, zvuková karta, grafická karta, myš, klávesnice, atd. V angličtině toto slovo má obecnější význam do kterého se vejdou slova jako „nářadí, nástroje, zařízení“
  • Software = pojmenování pro cokoliv, kvůli čemu počítače používáme. Aplikace, program, software je jedno a totéž. Windows, Linux, počítačové hry, internetový prohlížeč (Chrome, Firefox, Edge…), Word, Excel, Steam…

Ajťáci a elektrotechnici

Ajťák je někdo, kdo se vůbec nezabývá hardwarem nebo jen velmi málo. Jakmile se něco rozbije, ajťák to vyhodí nebo vymění, vůbec se nezabývá opravou, pokud to není elektrotechnik nebo „hardwérář“.

Samozřejmě neexistuje žádné oficiální rozdělení, toto je moje definice a tento návod se jmenuje „Jak se stát ajťákem“ a ne „Jak se stát elektrotechnikem“.

Zajímavost: Přestože šikovný elektrotechnik dokáže opravit rychle řadu závad na nějakém fyzickém zařízení velmi rychle a spolehlivě, IT firmy elektrotechniky nezaměstnávají. Pokud se něco rozbije tak to vymění protože to vyjde mnohem levněji, než čekat na opravu.

Shrnutí

Z tohoto článku jsi zjistil následující:

  • Hardware je pojmenování pro fyzická zařízení
  • Software je pojmenování pro vše, co se provozuje na fyzických zařízeních
  • Ajťákům je zpravidla lhostejná „elektrická“ realita a hardware vůbec neřeší
  • IT firmy se neobtěžují s opravami hardwaru a vyměňují celá zařízení protože je to vyjde levněji.