Procesor

Moderní počítače jsou orientované na software a od běžného uživatele se neočekává, že se bude snažit cokoliv dělat s pájkou. Stolní počítače/notebooky se skládají z komponent, které lze k sobě jednoduše spojit nebo přišroubovat. V moderních telefonech tato možnost ani neexistuje, jsou to hotová zařízení kde se neočekává, že se v tom obyčejný uživatel bude hrabat.

Historicky byly počítače obří „procesory“ které obstarávaly všechny instrukce, které jim byly zadané. Až později se začaly některé funkce z procesoru přesouvat do specializovaných zařízení.

Prakticky se dá říct, že počítač je procesor. Všechno ostatní jsou jen specializované části kterým procesor předává práci (zjednodušeně řečeno – do dalších složitostí zatím nebudu odbočovat).

Procesor jako jádro veškerého dění v PC.

Procesor je univerzální

  • Procesor je univerzální a dokáže obstarat úplně vše co dělají ostatní komponenty
  • Komponenta je specializovaná a zaměřená na konkrétní úlohy, které vykonává efektivněji než procesor.

Prakticky s moderním procesorem dnes nic neuděláš bez základní desky, zdroje, klávesnice, myši a často i grafické karty. Procesory jsou jen takové nudné mrtvé placky a nemají žádný displej ani ovládací tlačítka, jsou určené přímo do zasazení do základní desky, samy o sobě nic nesvedou.

Sám o sobě je procesor jen taková placka, přesto dokáže úplně vše co ostatní komponenty.

Nebo naopak: pokud máš kompletní sestavu, základní desku, komponenty, klávesnici, myš, obrazovku ale chybí ti procesor tak neuděláš nic – procesor je to, co dělá počítač počítačem.

To, že je procesor univerzální je důležitý protože z toho plyne jedna vtipná věc.

Procesor může simulovat více procesorů (a komponent) najednou ale s každou přidanou simulací se sníží výkon všech ostatních „simulovaných“ procesorů. Tzn. pokud procesor simuluje 2 procesory tak každý z těchto „simulovaných“ procesorů, pokud bude zatížen na 100%, má ve výsledku maximálně 50% výkonu, než samotný procesor. Pokud simuluješ 3 procesory tak každý má maximálně 33% výkonu atd. (pozn.: realita v moderních počítačích je složitější ale to není teď důležité)

Jinými slovy: v procesoru můžeš simulovat celý počítač nebo několik počítačů najednou. Tomu se říká virtualizace. Virtualizace by nebyla možná, kdyby procesor nebyl univerzální a nedokázal simulovat všechny ostatní komponenty.

Tvůj fyzický počítač dokáže simulovat nejspíš aspoň dva další počítače a mít tak dohromady 3 počítače: 1 fyzický a 2 virtuální. Moderní procesory toto hravě zvládnou obsloužit. K čemu ti to je? Tobě nejspíš k ničemu, v IT je to často využívaný mechanismus. Ještě se k tomuto tématu později vrátíme.

Shrnutí

  • Procesor řídí všechny ostatní komponenty.
  • Procesor je hlava a srdce celého počítače, byť je to často nejmenší komponenta.
  • Procesor je univerzální.
  • Komponenty jsou specializované.
  • Virtualizace je schopnost procesoru simulovat jeden a více dalších počítačů.